You are here

Kako vaspitati dijete koje umije da se suoči sa problemima

Želimo da naša djeca budu sposobna da prepoznaju probleme, da mogu da se uhvate u koštac sa problemom i pronađu rješenje. Ipak, uobičajene roditeljske metode uglavnom podrazumijevaju da roditelji rješavaju problem umjesto djeteta. Metode kao što su udarac po guzi, tajm-aut i uskraćivanje povlastica stavljaju problem u ruke roditelja, s obzirom na to da se smatra da je problem riješen ukoliko je primijenjena kazna. Ovo dovodi do toga da roditelji stalno nadgledaju ponašanje djeteta zato što dijete ne uči kako da rješava sopstvene probleme ili ispravi sopstvene greške.

Vjerujem da problem treba da damo onom kome i pripada – djetetu. Kako će drugačije naučiti da ih rješava bez stalnog roditeljskog nadzora? Ovo su četiri pitanja koja možete postaviti svom djetetu svaki put kada se pojavi problem koji će mu pomoći da izraste u osobu koja umije da se izbori sa problemom.

Što te je navelo da uradiš ovo?

Ovo pitanje navodi djecu da razmišljaju o odnosu između svoje okoline i svojih djela. „Što te je navelo da udariš svoju sestru?“ „Što te je navelo da dobiješ lošu ocjenu u ovom polugodištu?“ Što te je navelo da ostaviš nered u sobi?“ Želimo da navedemo djecu da razmišljaju o uzroku i efektima i da razumiju kako osjećanja utiču na njihovo ponašanje, kako bi mogli da nauče da u trenutku donesu bolje odluke.

Što je bio ishod tvog izbora?

Ovo pitanje ima dvije namjene. Uči djecu da je njihovo ponašanje uvijek izbor koji su oni sami napravili (bilo da su isprovocirani ili ne, izbor je na njima), i izgrađuje empatiju zato što počinju da sagledavaju kakve posljedice njihov izbor ima na ljude oko njih. „Pogledaj lice svoje sestre. Kako se ona osjeća jer si je udario? Kako se ti osjećaš povodom toga? „Da li bi izgubio patike za fudbal da si držao stvari na svom mjestu? „Kada ne uradiš svoje kućne poslove, kako to utiče na ostatak porodice?“

Poenta je u tome da im pomognete da shvate da njihova djela ne utiču samo na njih, nego i na druge, takođe.

Što si ti mogao da uradiš drugačije?

Ovdje dijete razmišlja o boljim izborima ili ga roditelj uči da pravi bolje izbore. Ovako bi to izgledalo:

- „Što te je navelo da gurneš svog brata?“
- „Uzeo je moju igračku. Bio sam ljut.“
- „Što je posljedica toga što si ga gurnuo?“
- „On plače.“
- „Da, on plače jer ga je to boljelo i povrijedilo. Što si mogao da uradiš drugačije?“
- „Ne znam.“
- „Hajde da razmislimo o ovome. Mogao si da tražiš pomoć od mene kada ti je uzeo igračku. Mogao si da ga pustiš da se igra sa njom, a da ti izabereš drugu igračku za sebe. Mogao si da udahneš duboko i zamoliš ga da ti vrati tvoju igračku nazad. Što ćeš da uradiš sledeći put?“

Kako ćeš ovo da riješiš?

Ovo pitanje stavlja odgovornost za rješavanje problema direktno na teret djeteta. Djetetu se indirektno govori: „Neću ovo riješiti umjesto tebe tako što ću te poslati u tvoju sobu. Neću ovo riješiti umjesto tebe tako što ću ti uzeti telefon. Ti ćeš sad ovo da riješiš.“ Lako je natjerati dijete da “odsluži kaznu” i završiti sa tim, ali da bismo vaspitali odgovorne ljude, moramo da im damo odgovornost u ruke.

Dalje, u vezi sa razgovorom iznad, razmišljajte o tome što je dijete moglo da uradi drugačije. Kada dijete kaže da će sledeći put da donese bolju odluku, možete da nastavite sa: „Važi, dobro. Sledeći put kada ti brat uzme igračku, nećeš ga gurnuti. Zamolićeš za pomoć. Sada, pošto si ga gurnuo, on je uzrujan. Kako ćeš to da ispraviš?“ Ovaj korak ih uči važnim sposobnostima, kao što su obnavljanje međusobnog odnosa i ispravljanje grešaka, što pojačava empatiju i doživotno promoviše zdraviji odnos. Sposobnost da priznaju i isprave greške takođe izgrađuje samopouzdanje i odgovornost.

Najbolje od svega, nakon višestrukog ponavljanja ovog procesa, djeca brzo shvate da je lakše da prvo vode računa o svom ponašanju, nego da ispravljaju greške prouzrokovane lošim izborima. Međutim, čak i najodgovornija djeca (i odrasli!) ponekad prave greške, i znati ih ispraviti i izboriti se sa sopstvenim problemima je vještina kojom bi sva djeca trebalo da ovladaju.

Izvor: http://www.creativechild.com/articles/view/parenting-how-to-raise-a-prob...